Producenci
Jak segregować śmieci? 0
Jak segregować śmieci?

Problem z sortowaniem śmieci do stosownego sortownika na śmieci dotyczy większości z nas. Czasami zastanawiamy się gdzie wyrzucić dany przedmiot, mimo tego, że wydzielonych jest 5 frakcji przyporządkowanych różnym materiałom, czyli: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady bio oraz odpady zmieszane.


Często popełniamy błędy w wyrzucaniu z pozoru oczywistych rzeczy jak np. karton po mleku. Karton kojarzy nam się z czymś zrobionym z papieru. Jednak pudełko na mleko zostało stworzone z tworzywa sztucznego, trafi więc do kosza na metale i tworzywa sztuczne.
Karton po mleku to dopiero początek...

Stojak na  1 worek do segregacji odpadów sortowniki24.pl

ZIELONY POJEMNIK NA SZKŁO

Dużo problemów sprawia również segregowanie szkła. Nie wszystko co jest szklane może trafić do pojemnika na szkło.
Do zielonych sortowników, które są przypisane temu materiałowi można wrzucać: szklanki, szklane butelki po napojach, słoiki lub szklane opakowania po kosmetykach. Należy pamiętać o dokładnym umyciu butelek lub słoików ze znajdujących się w nich płynów lub żywności oraz oddzieleniu metalowej lub plastikowej zakrętki.

A czego nie możemy wyrzucać do szkła?
Wraz ze szklankami i butelkami nie znajdziemy: lustra, szkła stołowego, szkła żaroodpornego, ceramiki, szyb okiennych, czy szkła okularowego. Do tej listy można jeszcze dodać urządzenia elektryczne ze szklanymi elementami takimi jak: żarówki, monitory, reflektory oraz pojemniki po substancjach niebezpiecznych, jak rozpuszczalniki lub lekarstwa.

 

Stojak na worki do segregacji odpadów 3 worki

NIEBIESKIE POJEMNIKI NA PAPIER

Jeśli chodzi o papier i makulaturę, będziemy musieli również chwilę pomyśleć, gdzie wyrzucić np. zużyte bilety autobusowe, kopertę czy ulotki. Te pierwsze mogą być kłopotliwe ze względu na błyszczący element. Jednak trafią one do niebieskich pojemników.
Niektóre koperty w środku są wypełnione tworzywem sztucznym. W tej sytuacji należy oddzielić te elementy od papierowej koperty i wyrzucić do odpowiednich koszy.
Ulotki są dosyć kontrowersyjnym odpadem. W dotyku czujemy, że nie do końca jest to papier a tworzywo sztuczne. Jednak, wszystkie ulotki trafiają do pojemnika na papier i makulaturę. We wszystkich odpadach które są papierowe z elementami zrobionych z tworzywa sztucznego, należy je od siebie oddzielić i wsadzić do odpowiedniego sortownika.

Do niebieskiego pojemnika nie wyrzucamy rzeczy związanych a higieną i czystością oraz papieru, który jest zatłuszczony lub ubrudzony substancją niebezpieczną.


ŻÓŁTY POJEMNIK NA TWORZYWA SZTUCZNE I METALE

Wydaje się, że najczęściej wyrzucamy śmieci z tworzywa sztucznego. I taka jest prawda, ponieważ najwięcej używamy produktów z tej właśnie frakcji.
Butelki po wodzie lub innych napojach, wspomniany wcześniej karton po mleku, metalowe puszki, opakowania po żywności, a nawet styropian (niebudowlany) trafią do żółtego kosza, przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne.

Wiele sztucznych materiałów stanowi element papierowych lub szklanych rzeczy.
Dlatego przed wyrzuceniem słoika powinniśmy zrobić tylko jedną, niezajmującą wiele czasu i nie wymagającą wysiłku czynność, czyli odkręcenie wieczka szklanego pojemnika i wyrzucenie do odpowiednich koszy.

Należy pamiętać, że do żółtych pojemników nie trafią: plastikowe zabawki, surowce wtórne związane z medycyną lub elektroniką oraz pojemniki na substancje niebezpieczne.

Stojak na worki do segregacji odpadów 4 worki

 

BRĄZOWY POJEMNIK NA BIO ODPADY

Bio kojarzy nam się z warzywami, owocami oraz wszystkim co kojarzy nam się z przyrodą. Jest to błędne myślenie, ponieważ odpady biodegradowalne to takie, z których można zrobić kompost. Należą do nich wspomniane warzywa i owoce, a także resztki jedzenia (nie wszystkie),chleb, kasza, ryż, skorupki po jajkach i orzechach, niezaimpregnowane drewno, korę z drzewa, trociny lub też skoszoną trawę, czy też liście i kwiaty.

Nigdy nie należy wrzucać do brązowego pojemnika: mięsa, kości i ości, ziemi, kamieni, wszystkich resztek pochodzenia zwierzęcego, drewna zaimpregnowanego, drewnianych płyt, odchodów zwierzęcych i popiołu węgla kamiennego. Ważna jest odpowiednia selekcja tych wszystkich odpadów, gdyż ma to wpływ na jakość kompostu.


CZARNY POJEMNIK NA ODPADY ZMIESZANE

Odpady zmieszane to takie, które nie możemy odzyskać w procesie recyklingu. Lista przedmiotów, które trafiają do czarnego pojemnika jest dość długa. Trafi tu większość odpadów wymienionych w poprzednich frakcjach, do których by tam nie trafiły. Nie trafią tam jednak odpady elektroniczne, medyczne, niebezpieczne, czy odpady wielkogabarytowe.

Nic złego się nie stanie, gdy przez przypadek wyrzucimy coś do złego sortownika na śmieci, lecz starajmy się robić jak najmniej błędów.
Po przeczytaniu tego artykułu większość z naszych problemów dotyczących prawidłowości sortowania śmieci zostało rozwiązanych.

Teraz chodźmy razem zadbać o naszą planetę!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl